Birgo

OCK
13
Bir insana yapılabilecek en büyük iyilik nedir biliyor musunuz?

Bir insana yapılabilecek en güzel iyilik, ne onu mala mülke boğmak, ne çok iyi bir kariyer sunmak, ne çok iyi bir eşe, birbirinden güzel çocuklara sahip olmasını sağlamaktır. Bir insana isterseniz tüm dünyayı verin yine de ona en büyük iyiliği yapmış olmazsınız. Bir insana yapılabilecek en büyük iyilik nedir biliyor musunuz, o insanın hidayetine vesile olmaktır.

 

Bir insana hakikaten Allah’ı sevdirirsen, ona Kuran’a uyarak yaşamayı öğretirsen, kadere teslim olmanın konforunu hissettirirsen, her an imtihan olduğunun farkına varmasını sağlarsan işte o zaman onun üzerinden milyonlarca ton yükü kaldırmış olursun. Eğer ona kısacık geçen hemen tükeniveren dünya hayatının değil de sonsuz ahiret hayatının gerçek hayat olduğunu anlatıp iman etmesine vesile olursan işte o zaman o insanı sonsuza kadar üzüntüden, kederden, dünya hırsından, perişanlıktan kurtarmış olursun.

 

Neden biliyor musunuz? Çünkü imansızlık insanı adeta pestil gibi ezer, müthiş ızdırap verir. İmansızlık insanın ruhunu yakan, bünyesini bozan, aklını bozan, acı çektiren en büyük beladır. İşte bu yüzden dünyada gördüğünüz milyonlarca insan mutlu olmanın, ruhlarındaki şiddetli acıyı gidermenin yollarını çaresizce ararlar ama ne yaparsa yapsın bir türlü bulamazlar. Kimi içkiye sarılır, kimi uyuşturucuya sarılır. Kimi mal üstüne mal yığar, kimi övünecek çocuklara sahip olur, kimi iş hayatına hırsla gömülür. Ama hepside acı içinde yaşamaktan kurtulamaz. Dışardan baktığınızda kimi ne kadar perişan olduğunu, ne kadar mutsuz olduğunu gizler, özenle, umutsuzca mutlu olduğu imajını vermeye çalışır. Hâlbuki iman eden bir insan gerçek mutluluğu, huzuru ve sonsuz güveni yakaladığından bu sahte görüntüye asla inanmaz.

 

Sonuç olarak bir insana çok büyük bir iyilik yapmak istiyorsanız onu geçici olan dünya hayatına değil ahiret hayatına çekin. Ona kendisini yaratan Allah’ı, O’nun büyüklüğünü, adaletini, şefkatini, merhametini anlatın. Bu dünyayı nasıl kusursuz yarattıysa ahireti de kusursuz yaratacağını söyleyin. Dünyanın çarçabuk geçtiğini bu yüzden dünyaya asla kanmaması gerektiğini anlatın. Yalnızca kul olmak için yaratıldığımızı, bu dünyada her yaptığımızdan sorulacağımızı açıklayın. Kadere teslim olup Allah’a güvenerek çok büyük bir huzura kavuşabileceğini söyleyin. Gerçek mutluluğun ancak imanla mümkün olduğunu müjdeleyin. Bir insana gerçekten iyilik yapmak istiyorsanız onun imanına vesile olun, işte o zaman o insanın ayaklarının altına hem bu dünyada hem de ahirette sonsuz nimetler sermiş olursunuz. Daha önceden hayal bile edemeyeceği mutluluğa ve huzura kavuşturursunuz…

 

Allah, kimi hidayete erdirmek isterse, onun göğsünü İslam'a açar; kimi saptırmak isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, iman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik çökertir. (En'am Suresi, 125)

 

Allah dilediğine rızkı genişletir-yayar ve daraltır da. Onlar ise dünya hayatına sevindiler. Oysaki dünya hayatı, ahirette (ki sınırsız mutluluk yanında geçici) bir meta'dan başkası değildir. (Ra'd Suresi, 26)

 

Bu linkten videolarımı seyredebilirsiniz:  

http://video.mynet.com/ahmetsecer1970/videolari/liste


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın