Birgo

OCK
16
Hz. Mehdi ile ilgili bilinmeyen detaylar

 

Peygamberimizin hadislerine ve Bediüzzaman’ın sözlerine göre Hz. Mehdi dünyaya gelip yaklaşık 40 yıl tanınmadan insanların arasında yaşayacak ve İslam’ı yaymaya başlayacaktır. Bediüzzaman’ın verdiği tarih Hicri 1400 yani Miladi 1981 yılına işaret etmektedir. Hz. Mehdi İslam’ı tüm dünyaya hâkim etmek üzereyken de Hz. İsa gelecek ve o da Hıristiyanları ve Musevileri hak din olan İslam’a döndürecektir. Hz. Mehdi’nin tanınmayacağına dair birçok hadis var. Kendisinin halkın arasında, pazarlarda gezeceği, onun halkı tanıyacağı fakat halkın onu fark edemeyeceği bildirilir. Bugün vereceğim detayların Hz. Mehdi’nin insanlar tarafından daha kolay tanınmasını sağlayacağını düşünüyorum.

 

… Sonra Hz. Mehdi Aleyhisselam Hz. Yusuf’a benzemekte ve Onun (Hz. Mehdi’nin) halkı gördüğünü ama halkın onu göremediğini ve Hz. Ali’nin de buyurduğu gibi gökten nida olunana dek onun (Hz. Mehdi’nin) görülemeyeceği kesindir. (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 167)

 

Hz. Mehdi Türkiye’den çıkacaktır

“HZ. MEHDÎ (A.S.) RUM'DAN, TÜRKLERDEN (çünkü, eskiden Türkiye'ye “Diyar-ı Rum” deniliyordu.) AYRILMAYACAKTIR.” (İş'afü'r-Rağıbîn'den naklen Tılsımlar Mecmuası, Bediüzzaman Said Nursi, s. 212)

 

Hz. Mehdi Kara Köyü’nden Çıkacaktır

Peygamberimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen diğer bir hadiste de Hz. Mehdi (a.s.)'ın doğum yeri olarak “Kara” denilen bir bölgeye de işaret edilmiştir:

 

“MEHDİ (A.S.)’IN KARA KÖYÜNDEN ÇIKACAĞI SÖYLENMİŞTİR.” (Mustafa Reşit Filizi, Risalet-ül Huruc ül Mehdi, s. 69)

 

Hz. Mehdi evde doğacaktır

İmam Zeyn-ul Abidin aleyhi's-selâm şöyle buyurmuştur: "Bizim Kaim'imiz (Hz. Mehdi (a.s.)) ile Allah'ın resulleri arasında bir takım benzerlikler vardır. Nuh (a.s.), İbrahim (a.s.), Musa (a.s.), İsa (a.s.), Eyyub (a.s.) ve Muhammed (sav) peygamberlerin her biri ile bir benzerliği vardır... İBRAHİM (a.s.) İLE, DOĞUMUNUN GİZLİ OLMASI (DOĞUMUNUN EVDE OLMASINDA) ...benzerliği vardır." (Kemal’ud-Din s. 322, 31. babin 3. hadis)

 

Hz. Mehdi (a.s.) yeşil gözlü ve sakalı yanlarda az olan bir kişi olacaktır

O (HZ. MEHDİ)YEŞİL GÖZLÜ (AYNU’L HADRA’), HİLAL KAŞLI, KALKIK BURUNLU, SIK SAKALLI, SAĞ YANAĞINA DOĞRU SAKALSIZ BİR GENÇTİR.
(Mehdi ile ilgili gelen haberler, (Nurul Ebsar)Ehl-i Beyt & Oniki İmam, Kutuplar ve Mezhep İmamlarının Menkıbeleri Şeblenci (1250), Tercüme: Saim Güngör, (Pamuk Yayıncılık Nisan 2004 Cilt: 628 77 93) s.

 

Hz. Mehdi peygamberimizin soyundan olacaktır

"Kıyametin kopması için zamanda sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah (c.c.) benim EHL-İ BEYTİMDEN (SOYUMDAN) BİR ZATI (HZ. MEHDİ (A.S.)’I) gönderecek." (Sünen-i Ebu Davud, 5/92)

 

Hz. Mehdi ile ilgili peygamberimizin hadislerinde daha çok fazla detay bildirilmiştir, bu detayları da sizlere aktarmaya devam edeceğim. İçerisinde bulunduğumuz bu yüzyıl, Hz. Mehdi’nin çıkacağı yüzyıldır. Tüm Müslümanlar Hz. Mehdi'nin gelişinin bu kadar yaklaşmış olmasının heyecanını yaşıyor. Çok yakında bu mübarek, dönemin en hayırlı şahsını, Kutb-u Azam’ını herkes tanıyacak, herkes onun sonsuz sevgisine, adaletine, merhametine ve şefkatine şahit olacaktır.

 

Kaynak:www.mehdiyet.net/


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın