Birgo

OCK
19
Hz. Mehdi’nin yüzü ve dış görünüşü nasıl olacak, kime benzeyecek?

 

 

 

 

Hadislerde Hz. Mehdi’nin insanların arasında, pazarlarda dolaşacağı, onun insanları tanıyacağı fakat insanların onu tanımayacağı bildirilmiştir. Allah Hz. Mehdi’yi insanlardan gizleyecek, böylece kendisine bir zarar gelmesini önleyecektir. Hz. Mehdi’yi gördüğümüzde tanıyabilmemiz için peygamberimizin hadislerini bilmemiz gerekir. Çünkü peygamberimiz Hz. Mehdi’yi adeta görmüş gibi tarif etmiştir. Yaşadığı dönemin en mübarek şahıslarından Bediüzzaman’da eserlerinde Hz. Mehdi’ye çok yer vermiş, Allah’ın bu sevgili kulunu detaylarıyla anlatmıştır. Şimdi Hz. Mehdi’yi tanıyabilmeniz için bazı hadislerden örnekler vermek istiyorum:

 

Hz. Mehdi Temiz ve Huzurlu Bir Çehreye Sahip Olacak

Tanınmış şair Ağa Seyyid Hasan, Hazretleri’nden (Hz. Mehdi (a.s.)’dan) söz etmiştir: “GÜZELLİĞİ TEMİZ YÜZÜNDEN YÜKSELİR, SABAH MELTEMİ HUZUR VEREN ÇEHRESİNDEN YAYILIR.”[Minanur Rahman, 2/237]

 

Hz. Mehdi’nin Alnı Parlak Olacak:

Ebu Said El-Hudri, Allah’ın Elçisi (sav)’den nakleder, “Şüphesiz Yüce Allah benim soyumdan ve Ehli Beytim’den... PARLAK ALINLI BİRİNİ ÇIKARTACAK, böylece o da yeryüzünü adalet, refah ve ekonomik eşitlik ile dolduracak.” [İkdüd Dürer fi Ekber-i Muntazar, s. 101]

 

Hz. Mehdi Küçük ve Muntazam Burunlu Olacak

(Hz. Mehdi'nin) Saçı sıktır, alnı geniştir ve alnında hafif içbükeylik vardır. BURNU KÜÇÜKTÜR…Yanağında dışa çıkık bir beni vardır. (Bihar-ül Envar, 13. Cilt)

 

Hz. Mehdi’nin Tüm Bedeni Geniş Olacak:

Yahya bin Nufal’den, hatta Musa bin Cafer ikindi namazından sonra ellerini kaldırır ve dua eder, ona kimin için dua ettiğini soruyorum. O şöyle der: Muhammed (sav) ailesinden El-Mehdi için ve devam etti: GENİŞ KARINLIDIR, KAŞLARI YAKINDIR, BACAKLARI ÇOK ENERJİKTİR, OMUZLARI GENİŞTİR... ONUN GECESİ ALLAH’A BOYUN EĞEREK VE SECDE EDEREK YILDIZLARA NÖBET TUTACAKTIR, KENDİSİNİ SUÇLAYANLARIN ATTIĞI SUÇLAR ONU ALLAH’IN HUZURUNDA ETKİLEMEYECEKTİR, O NUR YAYAN BİR KANDİLDİR, ALLAH’IN EMRİ İLE ÇIKACAKTIR. (Bihar’ul Envar: 86-81)

 

Hz. Mehdi İnsanları Aydınlatan Bir Güneş Gibi Olacak

Bulutlar Güneş'in yüzünü örttüğü zaman insanlar güneşten nasıl yararlanıyorlarsa ondan da (Hz. Mehdi’den) öyle yararlanırlar. (Yenabiu’ly-Mevedde, sf. 477)

 

Sırtında, İki Kürek Kemiğinin Arasında Bir Ben Olacak

"... (Hz. Mehdi’nin) iki kürek kemiğinin arasında bir ben vardır. SOL KÜREK KEMİĞİNİN SOL ALT TARAFINDAN BİR YAPRAK VARDIR, TIPKI MERSİN YAPRAĞI GİBİ." (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 253)

 

Hz. Mehdi Peygamberimiz Gibi Orta Boylu Olacak

“(Hz. Mehdi, ... O, ORTA BOYLU ERLERDENDİR....” (El-Cevabü’l-Müstakim amma Seele anhü et-Türmizi el-Hakim, Bayezid, no: 3750, 242b yaprağı)

 

Hz. Mehdi’nin Hayatı Hz. Yusuf’unkine Benzeyecek

"Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır Aleyhisselam'ın şöyle buyurduğunu duydum: "Bu GAYBETİN (MEHDİ’NİN) SAHİBİNDE DÖRT PEYGAMBERİN SÜNNETİ VARDIR:... Dedim ki: "HZ. YUSUF’UN SÜNNETİ NEDİR?" BUYURDU Kİ: "ZİNDAN VE GAYBET."... (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 190)

 

Hz. Mehdi İnsanlara İç içe Olduğu Halde Tanınmayacak

...HEM GİZLİDİR, HEM SENİN KARŞINDA OTURMAKTA. O, NURA BENZER;... ONDAN AŞAĞI OLAN VELİ DE ONUN KANDİLİDİR. (Mevlâna, beyit II, 815-820)

 

Hz. Mehdi Kendi Evinden İnsanlara Tebliğ Yapacak

İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Kaimimiz (Hz. Mehdi (a.s.)) kıyam edince … ONLARLA KONUŞMAK İSTEDİĞİNDE DUYARLAR VE KENDİ MEKANINDA OLDUĞU HALDE ONU GÖRÜRLER.”(Yevm’ul-Halas, s. 269)

 

Kaynak: www.hazretimehdi.com/


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın