Birgo

MAY
03
Hangi Sertifikayı Almalıyım? Eğer bilgisayar kullanarak para kazanmaya karar verdiyseniz, sıra hangi alanda uzmanlaşacağınız konusunda bir tercih yapma noktasına gelmiş demektir.


Bu noktada bilgisayar kullanarak para kazanma konusunda birbirine karıştırılan iki farklı ana başlıktan söz etmek istiyorum. Bilgisayar kullanarak para kazanmak, günümüzde neredeyse tüm iş süreçlerinde bilgisayar kullanıldığı için, başka bir alanda iş yaparken bilgisayar kullanmakla karıştırılmaya başlandı. Yani ben eğer bankacıysam ya da tekstilciysem, işim gereği bilgisayar kullanıyor olabilirim. Bu noktada asıl işim bilgisayar alanında değildir. Bilgisayarı asıl kariyerime destek olarak kullanıyorumdur. Biz bu tip işlerde bilgisayar kullanmak üzeren hazırlanmış eğitim/sertifika programlarına "kariyer destek" eğitimleri/sertifikaları diyoruz. Biz bu tip işlerde bilgisayar kullanmak üzeren hazırlanmış eğitim programlarına "kariyer destek" eğitimleri diyoruz. Bu eğitim alan insanlar direkt bilgisayar kullanarak para kazanmazlar. Yaptıkları asıl işten dolayı kazanırlar.


Diğer bir başlıksa ki asıl dikkat çekmek istediğim nokta burası, tamamen bilgisayar üzerine uzmanlaşmayı hedef almış eğitim ve sertifikasyon programlarıdır. Örneğin teknik destek ya da yazılım uzmanlığı...


Hayıtınızın geri kalanında, gününüzün büyük bir bölümünü geçirmek üzere tercih edeceğiniz meslek, yaşam biçiminizi, sosyal çevrenizi, aile ve özel hayatınızı komple kuşatacak bir seçim olacaktır. Bu nedenle çok iyi karar vermek gerekir. Karar verirken öncelikle ana uzmanlık dallarından birini seçerek, alternatif sayısını azaltın. Ana uzmanlık başlığı olarak yazılım, sistem, donanım, grafik, web, ağ sistemleri, veritabanı, kaynak yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi alanlarını sayabiliriz.


Sonra, en azından başlangıç için bir platform ya da "vendor" seçmelisiniz. Vendor, o alanda piyasaya ürün satan ve geçerli olan sertifikasyonu sağlayan şirketlerdir. Platform dediğimiz de belirli bir ya da birkaç vendorun desteklediği teknoloji, altyapı, ürün ya da sistemdi. Örneğin yazılım geliştirme uzmanı olacaksanız, Sun firmasının Java programlama dilini ve bağlı teknolojilerini ya da Microsoft firmasının C# programlama dilini ve .NET platformunu tercih edebilirsiniz. "İkisi birden olmaz mı?" diyenlere cevabım "olur!". Ama zor olur. Herhangi bir platformda yazılımda stajyer seviyesinde kodlamaya başlamanız minimum altı ay alır. Biraz proje ve stajyerlik serüveninden sonra birkaç gerçek iş deneyimi bir yıl demektir. Dil ve teknolojiye orta seviyede hâkimiyet ise 2-3 yıl. Bu aşamadan sonra dilerseniz başka vendor ve teknolojiler konusunda da ilerleyebilirsiniz.
Vendor ve teknolojiyi seçtikten sonra sıra alt başlıklara, sertifikasyon türlerini incelemeye ve kişisel sertifikasyon yol haritanızı çıkartmaya gelir. Konunun bundan sonrası için teker teker vendorları ve sertifikasyon alternatiflerini incelemek gerekiyo
Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın