Birgo

ARL
12
Dört Nala Gelip Uzak Asya'dan

"Dört nala gelip uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim."

Alparslan Türkeş, Nazım Hikmet'in bu dizelerle başlayan şiirini bir MHP kongresinde okuduğunda memleketin solcuları arasında, ülkücülerle solcuların ortak idealler çevresinde toplanabileceklerine dair naif düşünceler dolaşmıştı. Belki de biraz gururları okşanmıştı, kendi şairlerinin, kendi idollerinin ülkücülerden kabul görmesi, onay alması gururlarını okşadı belki de.

Oysa, bence Nazım'ın bu şiiri solculardan çok ülkücülerin ağzına yakışırdı başından beri zaten. Belki onlar da Nazım'ın bu tür dizelerini daha önce neden keşfedemediklerine hayıflanmışlardır (mı?). Çünkü bu dizeler o dönemde zihinlere doldurulan çarpık tarih bilincinin açık bir tezahürüdür.  "Biz buraya Orta Asya'dan geldik.  Biz gelince, buradakiler gitti. Gitmeyenleri olduysa da onlar zaten köken olarak Sümerler'den geliyorlar. Sümerler de zaten Türk'tü."

Nazım'ın bir şiir olarak harika olan bu dizeleri kendi zihninin de donatıldığı böyle bir tarih görüşünün ürünü işte. Niyetim Nazım'ı suçlamak değil; elbette herkes döneminin doneleriyle, argümanlarıyla düşünür.

 


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın