Birgo

NIS
11
91. CÜBBELİ, "HZ. MEHDİ (AS), ÜMMETİ MUHAMMED'İN İMAMI OLACAK, ONU BEKLİYORUZ" DİYOR

 

 

 

 

 

 

Adam diyor ki "Mehd (as)'dan bana ne, ben belki yarın ölürüm" diyor. Belki yarın ölürsen ona göre ahirete çalış. Sen dünyaya ölmeyecek gibi çalışıyorsun. Vaaza geldiğimiz zaman da "Bana ne Mehdi (as)'dan diyorsun" Tövbe ya Rabb-el Alemin. Sana ne olur mu?

 

O ÜMMET-İ MUHAMMED'İN İMAMI OLACAK, ONU BEKLİYORUZ. YAŞARSAK İNŞAALLAH, YAŞAMAZSAK BİRŞEY DEĞİL. Ölürsek de mesele var. Nedir o? İman üzerinde ölmek var, ehl-i sünnete göre ölmek var. Hz. Mehdi (as)'ı tanıyarak ölmek var. Bilerek ölmek var. Bir de Hz. Mehdi (as) diye birşey bilmeden ölmek var. Bu büyük bir noksanlık olur. (Cübbeli)

 

 

CÜBBELİ'YE CEVAP

 

PEYGAMBERİMİZ (SAV), HZ. İSA (AS) VE HZ. MEHDİ (AS)'IN MESCİD-İ AKSA'DA

BERABER NAMAZ KILACAKLARINI BİLDİRMİŞTİR

 

İmamları salih bir insan olan Hz. Mehdi (as) olduğu halde, Beytü'l Makdis'e sığınırlar. Orada imamları kendilerine sabah namazını kıldırmak için öne geçtiği bir sırada, bir de bakarlar ki, Meryem oğlu İsa sabah vaktinde inmiştir. Hz. Mehdi (as), Hz. İsa (as)'ı öne geçirmek için arkaya çekilir. Hz. İsa (as) onun omuzlarına elini koyar ve ona der ki, "Geç öne namazı kıldır. Zira kamet (farz namazı kılmak için okunan ezan; namaza başlama işareti) senin için getirilmiştir."... (Ebu Rafi'den rivayet edilmiştir; İmam Şarani, Ölüm, Kıyamet, Ahiret ve Ahir Zaman Alametleri, Bedir Yayınevi, s. 495-496)

 

Hz. Mehdi (as) müminlerle beraber Beytül Makdis'de (Kudüs) sabah namazı kılarken, o sırada nüzul eden (yeryüzüne inen) Hz. İsa (as)'ı takdim edecek ve Hz. İsa (as) ellerini, onun (Hz. Mehdi (as)'ın) omuzuna koyarak, "Namazın kameti (farz namazı kılmak için okunan ezan; namaza başlama işareti) senin için getirildi, bu yüzden sen kıldır" diyecek ve nihayet Hz. Mehdi (as), Hz. İsa (as) ve müminlere imam olarak namazı kıldıracaktır. (El Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 25)

 

 


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın