Birgo

NIS
19
Yaban arısı Pepsis ve Tarantulanın inanılmaz mücadelesi!

Bugün sizlerle apayrı iki canlı arasında yaşanan son derece ilginç bir olayı paylaşmak istiyorum. Yaban arısı çok ilginç bir yöntemle tarantulayı yavrularını beslemek için kullanıyor. Yaban arısı pepsis yuva yapmaz, yumurtalarını beslemek için tarantulayı kullanır. Önce toprak altında tünellerde yaşayan tarantulayı bulur, bulmak içinde toprağın üzerinde saatlerce sürünür. Tarantula bulunduğunda ise büyük bir savaş başlar. Tarantulanın en büyük silahı öldürücü zehiridir. Mücadelenin ilk başında da tarantula hemen arıyı sokar. Ama bu yaban arıları (pepsis) tarantulanın zehirine karşı özel bir panzehirle korunmuştur.

 

Vücutlarındaki özel bir salgı sayesinde örümceğin kuvvetli zehirinden etkilenmezler. Bu durumda örümceğin arıya karşı yapabileceği pek bir şey yoktur. Sokma sırası arıya gelmiştir. Örümceği karnının sol üst tarafından sokan arı zehirini buraya boşaltır. Örümceğin vücudunun bu kısmının seçilmesi son derece ilginçtir; çünkü örümceğin en hassas yeri bu bölgedir. Olayın en ilgi çekici yanı bu aşamadan sonra başlar: Arının zehiri, tarantulayı öldürmek için değil onu felç etmek için vücuduna konulmuştur.

 

Hareketsiz kalan tarantulayı sürükleyerek uygun bir yere taşıyan yaban arısı, burada bir çukur kazar ve tarantulayı çukurun içine taşır. Bundan sonra tarantulanın karnında bir delik açan yaban arısı buraya tek bir yumurta bırakır. Birkaç gün içinde yumurtadan pepsisin yavrusu çıkar. Yavru değişim geçireceği koza dönemine kadar tarantulanın etini yiyerek beslenecek ve onun vücudu içinde korunacaktır. Anne pepsis ise, üreme mevsimi boyunca bırakacağı 20 yumurtanın her biri için ayrı bir tarantula bulmak zorundadır.

 

Şimdi evrimciler doğada canlılar arasında yaşanan bütün bu olayların tesadüfler sonucunda meydana geldiğini savunuyorlar. Yaban arısının vücudunda tarantulanın zehirini yok edecek başka bir panzehir bulunuyor, yaban arısı yavrularını beslemek için gidip o kadar canlının arasında tarantulayı buluyor ve yavrularını onun vücudunda besliyor! Ayrıca vücüdündaki zehirin tarantulayı tam öldürmeyip felç edeceğini de biliyor. Bütün bunların tesadüfler zinciriyle gerçekleşmesi imkânsızdır. Bütün bunlar Allah’ın üstün aklının eseridir, şuursuz canlılar bütün bu olayları tesadüflerle değil ilhamla yaparlar. Bakın evrimciler bu gerçeği nasıl itiraf ediyorlar: 

 

Profesör Stephen Jay Gould (Harvard Üniversitesi'nde Jeoloji ve Paleoantropoloji Profesörü ve 20. yüzyılın ikinci yarısındaki başlıca evrim sözcülerinden): 

 

Paleontologlar (fosil uzmanları) Darwin'in iddiası için aşırı yüksek bir ücret ödediler. Biz kendimizi hayatın tarihi için tek dürüst öğrenciler olarak görüyoruz. Doğal seleksiyonu evrimin açıklaması için hala tercih etmekle bilgilerimizi o kadar kötü gösteriyoruz ki, araştıracağımızı iddia ettiğimiz süreçleri neredeyse hiç görmüyoruz. 

 

Konu ile ilgili videoları bu linkten seyredebilirsiniz:

Arı sokarak felç ettiği tarantulayı yuvasına taşıyor: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fs_U2P7fOF0&NR=1

 

http://www.youtube.com/watch?v=OLVmVPZBjTc

 

Kaynaklar: 

1. Stephen Jay Gould, The Panda's Thumb, 1982, s. 181-182 

 

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

 

Video sayfam:http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın