Birgo

MAY
29
MORPA KAMPÜS

  

                 Eğitim sisteminde zaman çok önemli bir faktördür. Yoğunlaştırılmış öğretim programlarının 40 dakikalık ders saatlerinde yapılacak derse hazırlık,  konu anlatımı, etkinlik paylaşımı, kazanımların ölçülmesi, uygulanacak deney, gözlem, anket, ölçme araçlarının kullanılması, öğrenci davranışlarına yönelik sosyal, ekonomik, kişilik ve eğitim öğretim hizmetleri birlikte düşünüldüğünde okulun bulunduğu çevre, fiziki, personel, araç ve gereç ve okul-veli ilişkileri dikkate alındığında Milli Eğitim Bakanlığımızın çok hızlı bir şekilde eğitim sorunlarını çözmeye yönelik projeleri bir an evvel uygulamaya koymasını gerektirmektedir. Bu amaçla hazırlanan  Fatih Projesi ile bilişim teknolojisi araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için mevzuat düzenlemesine gitmektedir.

               Morpa Kampüs, interaktif eğitim şartlarına uygun olduğuna dair  hem Milli Eğitim Bakanlığı’ndan hem de Ulaştırma Bakanlığı’ndan onay almış olan ilköğretim öğrencileri ve öğretmenlerine derslerde destek olmak için hazırlanmış, yeni öğretim müfredatına uygun, 1-8. sınıflar için internet üzerinden kullanılan bilgisayar destekli bir eğitim yazılımının adıdır.

              İnteraktif eğitimin önemli olduğu günümüzde Türkiyedeki en önemli eğitim araçları haline gelen öğretmenlerin ve öğrencilerin çok beğendiği Morpa Kampüsü 2011 yılı başında sınıf öğretmeni olan yeğenim Murat Karaman tarafından tanıdım ve hemen 3. sınıf öğretmenliğini tercih ederek üye oldum.

              Genel olarak çok zengin içerikli ve kullanışlı olan bir program olduğundan girdiğim sınıflarda hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından çok güzel karşılanmakta ve beğenilmektedir. Bağlanması ve işlem basamaklarının çeşitliliği dersler, konu anlatımları, etkinlik çalışmaları, görev sayfaları ve sınav etkinlikleri, oyunlar, zengin içeriği ile eğitimde önemli bir açığı kapatmakta olup öğretmenlere ve öğrencilere ders etkinliklerinde büyük yararlar sağlamaktadır. “Morpa Kampus,” 2011-2012 eğitim öğretim yılında da İlköğretim 1′den 8′e kadar uzanan geniş yelpazesi ile kısa zamanda en çok aranan, en kapsamlı interaktif eğitim aracı olmaya devam edecektir.

               Öğretmenlere verilen ücretsiz üyelikler, öğrencilerin talepleri ve üyelikleri sayesinde çok beğenilen bu interaktif sisteme; tüm eğitim çalışanları da katkıda bulunulmalıdırlar. Özellikle bu interaktif sisteme Bakanlığımızın her türlü programlarının tanıtımında öncülük yapan, çok başarılı çalışmalara imza atan tüm Eğitim Müfettişlerine yönelik hazırlanacak tanıtıcı ajanda sayesinde Morpa Sisteminden haberdar edilmeleri ve programın güzelliklerini tüm eğitim kurumlarındaki yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerle paylaşmaları sağlanmalıdır.

               Bu interaktif eğitim yazılımlarına daha fazla ilgi gösterilmesi için öncelikle müfettişlerimizin, yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin öğrencilerimizin ve velilerimizin bilgisayarı çok iyi bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu konuda dikkatimizi çeken durum sınıf içindeki bilgisayarları öğretmenlerimizden çok öğrencilerimizin kullanması ve öğretmenlerine yardımcı olmalarıdır. 3. sınıfların birinde bilgisayarla sınıfa girdiğimde yanıma gelen bir öğrencinin “Yardımcı olabilir miyim?” demesine şaşırdım “Niçin yardımcı olmak istiyorsun*” diye sorduğumda  “Öğretmenimin bilgisayarına ben yardımcı oluyorum da onun için.” demişti. Çocuklarımız okullarda bilgisayar kullanan öğretmenlerine ilgi ile bakmaktadırlar. Bu nedenle Eğitim Müfettişlerimizin okullarda bilgisayar ile sınıflara girmesi de daha çok ilgi çekecektir.

               Artık sınıflarda öğrencilerimizle  klasik kara tahta yerine akıllı tahtalarla çalışılmakta hem göze, hem kulağa hitap eden öğretim araçlarıyla uygulamalar yapılmakta, videolar izlenmekte, konularla ilgili oyunlar oynanmakta ve bu suretle öğrenme daha etkili ve kalıcı hale getirilmektedir.

               Morpa Kampus sitesinde, üyelik formunun doldurulmasından sonra, bir aktivasyon mesajı ve bir faks numarası alınmakta olup site içeriklerinin kullanılabilmesi için de, verilen faks numarasına öğretmen kimliklerinin fakslanmasından sonra onay alınması gerekmektedir.

http://www.vidyoara.com/izle/123196661084294/morpa-kampus/

 

Artık öğrencilerimizin boyunlarında flaş bellekler var.


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın