Birgo

OCK
07
demirci kasabası
Demirciimage Demircili Manzaralarimage Kumlukimage Camilerimizimage Festival 2010image Nostaljiimage Web Masterimage Haberlerimage Sporimage Aramızdan Ayrılanlar
image

Demirci

Hoş Geldiniz

 

Konuk Defterim

Ad,Soyad:

E-mail:

Mesaj:

www.guvercinkayasi.com

 
 

 

DEMİRCİ TELEFON REHBERİ

Daha Fazla Demirci

http://www.68demircifm.com

image003.jpg

Yeni Lokanta Binasından Kumluk Görünümü

KASABAMIZDA 2008  YAZ VE KIŞ

Hoş Bulduk Demircim

Demirci Uydu Görüntüsü. Not : Altıntaş bölgesi;  Demirci Gülağaç Yolunu Gösteren Cizginin Güneyinde Kalmış. Kuzeyinde olacak.

Demirci ve Çecre Yerleşim Yerlerinin Çeşitli Görüntüyeri İçin

Demirci Kasabası Aksaray İli Gülağaç İlçesine bağlıdır. Aksaray'a uzaklığı kuş uçuşu 30 KM dir. Aksaray'dan 2 ayrı güzergahtan beldemize gelinebilir. Nevşehir yolunu takip eden güzergah ve Kireçlik olarak bilinen güzergah. Nevşehir yolu güzergahı 40 KM,kireçlik güzergahı 30 Km dir.Kireçlik yolu dağlık bir yoldur.10-15 yıl öncesinde bu güzergah asvalt olmadığından araçlar genellikle Nevşehir güzergahını kullanmakta iken, şimdilerde bu yol düzgün bir asvalt yol ile Demirci'yi-Aksaray'a bağlamaktadır. İlçeye uzaklığı 5 km dir.Düzgün bir asvalt yol ile bağlıdır. Kuzeyinde Saratlı Kasabası 7 km, Kuzey doğusunda Gülpınar kasabası 7 Km doğusunda Sofular ve Bekarlar Kasabası 12 Km Güneyinde Kızılkaya 7 Km uzaklıktaki belli başlı yerleşim yerlerinede ulaşım asvalt yol ile sağlanmaktadır.

Demirci Kasabası

Demirci Kasabası Aksaray ili,Gülağaç ilçesine bağlı Aksaray'ın kuş uçuşu 30 Km doğusunda Kapadokya Bölgesi içinde Ihlara vadisine 10 Km uzaklıkta, Ihlara-Derinkuyu yolunun çok yakınında kurulmuş güzel ve çok şirin bir beldemizdir. İç Anadolu bölgesinin tipik özelliklerini taşıyan kasabanın denizden yüksekliği 1150 m olup, son nüfus sayımına göre nüfusu 4360 dır. Demirci Kasabası Aksaray il merkezine karayolları ağı içinde düzgün bir asfalt yol ile bağlıdır. Dört mahallesi bulunmaktadır. Eskicami Mahallesi, Kalealtı Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Yenipazar Mahallesi.

TARİHİ

Demirci Kasabasının kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber bazı yaşlı insanlardan ve ören kalıntılarından edinilen bilgilerin değerlendirilmesinden Demirci'nin günümüzden 250-300 yıl önce yani1700-1750 yılları arısnda kurulduğu kuvvetle tahmin ediliyor.
O yıllarda Nevşehir'den Hacı Ali Namıyla bilinen bir şahıs buraya gelerek çiftcilikle uğraşan çıvre halkının demir işlerini yapmaya başlar. Önceleri seyyar olarak yaptığı işin zaman içinde rağbet görmesi üzerine bu kişi buraya yerleşir. Demir işlerini yaptırmaya gelenler geri döndüklerinde karşılaştıkları insanların "nereden geliyorsun" sorusuna demirciden diye cevap verirler bu demirciye gidiyorum-demirciden geliyorum söylemleri üzerine bu yerleşim yerinin adı (demir ustasından) DEMİRCİ olur. Daha sonra yerleşik düzene geçilip çevrede yaşayan irili ufaklı kabilelerde kasabamızın bulunduğu yerde toplanırlar. Bu yerleşme üzerine kısa bir zaman içinde nüfus çoğalarak köy büyümeye başlar.
Kasabanın bulunduğu yerdeki örende yaşayan şahsın lakabı köy ağasıdır. Çevreden gelip toplananlar köy ağasını muhtar yaparak birlikte yaşamaya başlarlar. O günlerden arta kalan ören kalıntıları hala varlığını hissettirmektedir. Bunların bazıları turistik açıdan değerlendirilebilir. Durganlı,Göktaş,Deller, Aşağı Göktaş,Malik, Büyük Deller,Köy Ensesi,Sarıbaba, İkitepe,Altıntaş, Geliş, Geştin,Yazır bu kalıntılardandır.
Demirci köy o günden beri büyümeye devam ettiği gibi çevre il ve ilçelerden de gelip yerleşenler olduğundan bu günkü durumu itabari ile 4350 nüfuslu bir kasaba haline gelmiştir. Şu ankei nüfusu 5000'nin üzerindedir, ancak çok sayıda memur,işci ve kamu görevlisi ülkemizin dört bir yanına dağılmış bulunmaktadır.
Demirci köy 1957 yılında belediye olmuştur. Belediye kurulduktan sonra yapılan ilk seçimlerde Ali DURU(Deli Ali) belediye başkanı seçlmiştir.Daha sonraları sırasıyla Ahmet ALTIN, İsmail KAV, Mustafa ELÇİ, Osman DEMİRAY, Durmuş BOZLAK, Hüseyin US, Durmuş BOZLAK(Tekrar) ve Ahmet Bulut İN (Şu an görevde) bu göreve seçilmiş belediye başkanlarıdır. Demirci Köy zamanın geçerli kurumları kurulları içinde bir çok muhtar tarafından yönetilmiştir. Bunları eskiden başlayarak sıralarsak: Köyağası, Kara Ahmet, Kır Mustafa, Mıstık, Sarı Hamza,Köse, Kambur Abdullah, Hafız Ali, İshak ÇAVUŞ, Kadirin oğlu, İbiş Ağanın oğlu, Mustafa ÇAVUŞ, Şammas Hoca, Ali Usta, Kara Ahmet Oğlu, Kadir Usta, Topal Murat, Tahsin US, Kacanın Irza, Demircinin İdris, Ahmet ALTIN

COĞRAFYA/İKLİM/EKONOMİ

Demirci Kasabası doğuda Gülağaç,batıda Kızılkaya ve Çatalsu, güneyde Selime, güneydoğdu Alanyurt, kuzeyde Saratlı ve Panarbaşı ile çevrilidir.Ortasından karasu Deresi akar.Bu dere Gülpınar-Gülağaç müşterek arazisinden doğar çevresine hayat vererek Mamasun barajına dökülür.Karasu ırmağının kenarında Demirci'ye ait yer derinliği değişen yaklaşık 8 Km. uzunlukta sulanabilen bir arazi mevcuttur. bu arazi üzerinde söğütlükler ve kavaklıklar yer almıştır. Ağaçlandırılan arazilerin dışında Pancar, Patates,Fasulye, ayçiceği ve çeşitli hububat ürünlerinin tarımı yapılır. Akarsuyun kenarında birtakım gölgelikler ve mesire yeri sayılabilecek nitelikte dinlenme piknik yerlerdi mevcuttur. Kasabanın arasizinde ilgin sayılabilecek bölge isimleri vardır. Kumluk meydanı, Kisin başı, Develik damı, Gedik başı, Estinönü, Kızlar kalesi, Topaktaş, Güllek, Cabıyer, Zindanlık, Deller, Mencilis, Çatanak, Altıntaş, Geçtin, karabayır, kocakoyak, Top Tepesi, Lalelik,Geliç, Akpınar, Kurtlu Cöz, Uzunkaya, Kuyuluyer, Kocadağ, karaova,Aşlık Pinarı, yazır,yelkenbendi,Göktaş,Göbekli, Kırkdere,İnnaya, Paraya,Çiğdemli, Tosbağalık, Gavuryeri,Osmancık, Malik,Atlamak, Sarıbaba, Durganlı vb birçok bölge isimleri.

Demirci Kasabası Aksaray'ın 30 Km doğusunda engebeli bir arazide kurulmuştur.İçinden geçen Karasu deresi mamasun barajını beslemekte ayrıca geçtiği yerlere hayat vermektedir. Arazide irili ufaklı birçok tepe mevcuttur. Kocadağ,Lalelik, Top Teptepesi,Zindanlık,Kızlar Kalesi, Yalım,Uzunkaya ve Parakaya bunlardan bazılarıdır. İklimi tipik İç Anadolu İklimi olup yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve karlı geçer. Son yıllarda kar yağışlarında önceki yıllara göre azalma gözlenmektedir.
Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak topraklar miras bölüşümleri sonucu çok küçük parcalara ayrıldığından verimli bir tarım yapıldığı söylenemez. En çok ekilenler; buğday,arpa, pancar,patates, kabak,fasulye, nohut ve mercimek. Pancar ekimi kasabalı için karlı bir tarım işi olmak üzere iken kota uygulaması bunu engellemiştir. Alanyurt yolu kanarında bulunan taplalarda patates ekiminide çevre köylerden gelen patatesciler tarlaları kiralama usulu ile yapmaktadırlar. Meraların az ve dağlık olmasına rağmen kasabada 400-500 arası büyükbaş(sığır) 5000 çivarında davar mevcuttur. 25-30 yıl öncesinde sığır sürüsü sayısı kadarda Manda (Camıs) sürüsü bulunmakta idi. Nedeni bilinmez bu günlerde sayıları en fazla 3 yada 4 dür. Binek hayvanı olarak kullanılan ve yıllar önce hemen hemen her evde bulundurulan eşek ve at sayısındada son yıllarda büyük bir azalma olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması traktör, kamyon,taksi gibi motorize taşıtların çoğalmasını sağlamış olması binek hayvanlarının azalmasının nedeni olması gerek.
Tarım dışında halk geçimini genellikle mevsimlik işçi olarak inşaat sektöründen sağlamaktadır.Rusya içşi vatandaşlar için umut kapısı olmuş ve umut kapısı olmaya devam etmektedir. Çevre köy ve kasabalara oranla Avrupada çalışan sayısı çok azdır.Kasabaya döviz girişi sınırlıdır.

Sosyal Kültürel Eğitim Ve Sağlık Durumu

kitap.gif

Demirci Kasabasının okuma yazma oranı %98 olan , eğitim yönünden gelişmiş bir beldedir. Halen kasabada 3 adet ilköğretim okulu ve bir adet Lise muvcuttur. Bu okullarda 2004-2005 Eğitim-Öğretim döneminde toplam 895 öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerin 359 tanesi Demirci İÖO da, 218 tanesi Demirci Atatürk İÖO da,170 tanesi Demirci Cumhuriyet İÖO da ve 148 tanesi de Demirci lisesinde öğrenim görmektedir. Demirci Kasabası dışarıya çok sayıda göç vermesine rağmen kendiside nüfus olarak artmakta ve yerleşim yeri olarak da genişlemektedir. Öğrenciler okullarına gelebilmek için 2-3 Km yol katetmek zorunda kalmaktadırlar. Kasabanın Kalealtı Mahallesine Aksaray yolu üzeri İnnekaya ve Çiğdemli mevkilerinin bulunduğu yere acıl bir İlköğretim Okulu ihtiyacı bulunmaktadır.
Ülkemizin her yanında kamu ve özel kurumlarda görev yapan yüzlerce okumuş insanımız bulunmaktadır.bunların içinde öğretmenler, polis memurları ve komiserler, ziraat teknisyenleri, avukatlar, hemşire ve ebeler,proğramcılar, koruma görevlileri, radyoloji uzmanları subay ve astsubaylar ile uzman cavuşlar vb.Dünyaca tanınmış Anadolu insanının ışığı Mahmut MAKAL' da Demirci Kasabasında doğmuş büyümüş değerli bir yazardır. "Bizim Köy" adlı kitabında köy halkının yaşam şeklini anlatırken onların çilelerinide kaleme almıştır.

Demirci Kasabası Turizm yönünden zengin değildir. Aksaray Müzesi Uzmanlarınca kasaba civarında ören ve kalıntılar zaman zaman incelenmiş ancak turizm potansiyeli taşıyacak nitelikte olmadıkları tespit edilmiştir. Yinede kültür varlıklarımız olarak Göktaş Örenleri, Büyük deller, Küçük deller Kızlar Kalesi, Zındanlık, Malik, Köy Ensesi, Sarı baba, İki Tepe,Altıntaş, mencilis, Geliç Geçtin,Yazır ve Estinönü gibi eski medeniyet kalıntısı ve izlerini taşıyan yerler bulunmaktadır.

...

Düğün Adetleri

4.gif

ALLAH'ın emriyle kız istenir. Kızı vermeye gönlün olsa bile o gün biraz naz yapılır. Emmisine dayısına bir danışalım denilir. 2-3 gün sonra tekrar gidilir, kız verilir. Ayrıntılar (Altın sayısı,eşya vb) konuşulur. Oğlan ve kız evinin davetiyle şerbet içilir. Böylece nişan yapılmış olur.
Düğünlerde eski usullere göre cumartesi günü sabahın erken saatlerinde oğlan evinin damlarına bayrak dikilmesiyle başlar. Vatandaşlar küçük hediyelerle düğüne hayırlı olsun demeye giderler. Genellikle 2-3 gün çalgı çalınıp eğlenilir. Çarşamba akşamları kına yakma ve dağmat giydirme törenleri yapılır. Perşembe günü öğle ile ikindi arası oğlan evinden kız evine gidilir. Kasabada araba konvoyu yapılır ve belediye meydanında topluca dua edilir. Oğlan evine gelinir hediye verilerek gelin indirilir.Daha sonra gelin ve damada para ve hediyeler takılır. Cuma günü duvak günüdür. Kasabanın genç kızları ve kadınları hatta genç erkekler oğlan evine toplanır, çalınır söylenir gelinin çeyizine bakılır.Cuma günü öğle saatlerinde düğün biter. Son yıllarda düğün başlama günlerinde değişiklikler olmaktadır. Cumartesi günü bayrak dikilip öğlen sonu kına çıkarıldıktan sonra pazar akşamı düğün salonunda çalgı eşliğinde eğlenilir ve düğün biter.

Yemek ve Tatlılar

mahsen52.gif

Yemek Çeşitleri: Sulu Yumarta (bunu ilk defa görenler yumurtalı çorbada diyorlar),pilav çeşitleri,yahni,kuru fasulye,her çeşit çorba, oğma çorbası, erişte pilavı,pancar çorbası,kabak musakkası,tirit,söğürme,herse,çilbir,ayranlı çorba,yoğurt çorbası,bulama çorbası,çanak,tava,melemen,oturtma,karnı yarık, omlet,patates yemeği, mantı,kızırtma çeşitleri,yaprak sarması,kabak çiçeği dolması, firek çatlatması(Yeşil domates),karışık dolma,kesme çorbası, yoğurlu kabak,üzüm ezmesi.

Tatlılar : Pekmez,ağda,tepsi böreği,kaygana,reçel çeşitleri,aşure,hoşmerim,un helvası,pelte,sütlaş,kayısı komposto,hoşaf

Deyim ve Atasözleri

Türkiye genelinde kullanılan her çeşit deyim terim ve atasözleri kasabamız içinde geçerlidir. Kasabada yaşamış eski yaşlı insanlardan kalma bazı sözler halkın dilinde hala kullanılmaktadır. Pantik Ali lakaplı vatandaş söyledikleri bunlara en yakın örnektir.hkocak68@mynet.com

 

www.demircikasabası.com.tr.tc
Demirci'nin Dünyaya Açılan Penceresi Bir Sevda Öyküsü
www.demircikasabası.com.tr.tc

kutu.gif

image

Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın