Birgo

EKM
13
sevmek ve sevilmenin önemi  Sevmek dünyadaki en güzel şeydir. Öyle ki herkes kötüler bile mutlaka bir şeyleri sever. Hele sevgi karşılıklıysa o sevgi baklava tatlısı gibi kat kat artar. Her katında cevizli fıstıklı tatlar olur. Karşılık beklemeden birini sevmek bence en güzel şeydir. Sevgisiz yaşayamaz insan.
Sevginin önemi işte
burda çıkıyor ön plana. Sevgi aşktan farklı olarak karşılık beklemez.
Uçarı değildir, masumdur birinin seviyor olması yetiyordur onun için. Hele o sevgi evliliğe dönüşürse sevgilerin en güzeli oluverir. Düşünsenize sevdiğini kızla evleniyorsunuz. Bir yuvanız oluyor ve akşam eve geldiğinizde tanımadan evlendiğiniz biri değilde severek evlendiğiniz biri çıkıyor. Eşiniz hiçbir şey demese bile sadece tatlı bir tebessümle kapıyı açıp
size bakması günün tüm stresini atmanıza yeter artar bile. Sevgi emek ister emek harcamadan sevgi kazanılmaz. Karşılık beklemeden sevmek ise zaten gönlünüze sevgiyi koyanın verdiği muhabbetle bütünleşir ve ortaya muazzam
bir şey çıkar.

Sevgisiz kimse yaşayamaz. Sevgi, kişi sevmekle de yeterli görülmemelidir, kişi her şeyi sevebilir, mesela bilgisayarını, ağaçları, çiçekleri, gülleri belki arabaları bile sevebilir, ama bir karşı cinsten birini sevmek ve onunda seni seviyor olduğunu bilmek yaşanılabilecek en güzel şey bence. Allah herkese öyle güzel bir sevgi nasip etsin.

Sevmek
tanımlanamıyacak bir duygudur. İnsanoğluna verilmiş en önemli duygulardandır, yaşanmadan anlaşılmaz. Seven insanın hayata bakışı, çevresiyle olan ilişkileri, geleceğe bakışı tamamen değişir. İnsana yaşama sevinci verir, çevresindeki her şeyi sever önemser. Bunlarda sevmenin önemidir zaten.

Sevmektir şu insanları dünyada yaşatan. Sevmek lazım ne bileyim en azından çiçeği böceği.
Eğer birde size karşı bir cins değer veriyorsa sevin onu. Üzmeyin, dertlendirmeyin. sevin sadece sevin.

İnanın artık günümüzde has sevgiler kolay bulunmuyor. En azından sizi sevdiği için değer verin herkesle aynı kefeye koymayın.
Ve her şey bir insanı sevmekle başlayacak... Sevmek, gücünü insandan, önemini yürekten alır... Sevmenin önemi, duru hislere bulanmış niyetten gelir.

Sevmek değer vermektir. Ne yazık ki biz, sevmenin değerini bir türlü anlayamadık çünkü artık birbirimize değer vermiyoruz. Sırf çıkar için bir birimizi sever gibi yapıyoruz. Sevmek başka bir şey yürekten sevmek insana tarif edilemeyen bir haz verir. Sadece insanları sevmek değil doğayı, hayvanları ve insanları sevmek ne güzel olsa gerek. Kim olursa olsun gelin sevelim sayalım, bu sevgi biz çıkarcılardan bizi ayıran en önemli özelliğimiz olsun. Yunus Emre'nin dediği gibi gelin, "yaratılanı Yaradan da ötürü sevelim"
... --- Sevgiyle kalın ve sevdiklerinizle yaşayın.     

 

Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın