Birgo

AĞU
07
Türkiye füze tugayı kurdu   Türkiye füze tugayı kurdu

HABERTURK.COM Muhabiri Ali Kemal Erdem'in özel haberi


Karadan karaya atılan füzelerin üretiminde son yıllarda atağa kalkan Türkiye, üç yıldan beri bu füzeleri kullanmak üzere profesyonel askerlerden oluşan bir tugay kurmuş.

                                                                                                                                       

Son yıllarda karadan karaya atılan füze üretimi konusunda ilerleme kaydeden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde üç yıldan beri bu füzeleri kullanmakla görevli bir füze tugayının oluşturulduğu iddia ediliyor. 2005 yılında kurulan tugay, tamamen subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşuyor. 1990'lı yılların ortalarında Çin'le başlayan teknolojik işbirliği kapsamında karadan karaya füze üretimi çalışmalarına başlayan Türkiye uzun süre bu çalışmalarını gizli tutmuştu. Ancak son yıllarda yavaş yavaş kamuoyunun önüne çıkarılmaya başlanan füzeler en son olarak sınırötesi harekat döneminde Irak sınırına sevkedilirken görüntülendi. Ancak operasyonlar sırasında kullanılıp kullanılmadığı netlik kazanmadı. Gene geçtiğimiz günlerde Yunan basınında çıkan haberlerde Türk füzelerinin Yunan Genelkurmayı'nda ciddi endişe yarattığı iddiaları gözlerin bir kez daha füzelere dönmesine neden oldu. Türkiye, henüz daha yolun başında olduğu füze üretim alanındaki çalışmaları kadar bu füzeleri kullanmakla görevli olan tugayını da gözlerden uzak tutmaya çalışıyor. Karadan karaya füzelerin üretimine başlanan ilk yıllarda  bu füzeleri kullanmakla görevli personel Ankara Polatlı'daki 58'inci Topçu Tugayı bünyesinde görev yapıyordu. Ancak füze sayısı artınca üç yıl önce ayrı bir tugay olarak yapılandırıldıkları belirtiliyor. Tugayın çalışmalarını gene 58'inci Topçu Tugayı ile Topçu Füze Okul Komutanlığı ile koordine halinde yürüttüğü belirtiliyor. Buna karşın tugayın üslenme bölgesinin gene Polatlı mı yoksa bir başka yer mi olduğu konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Türkiye uluslararası anlaşmalardan dolayı elindeki füzelerin menzilini şu an için üst sınır olan 150 kilometrenin üzerine çıkarmıyor. Ancak gerektiği zaman bu menzilin üstüne çıkacak teknolojiyi de şu an için edinmiş durumda. İRAN'IN DÖRTE BİRİ FÜZEYE SAHİBİZ Habertürk.com'a bilgi veren ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Türkiye'nin elinde karadan karaya atılabilen toplam 1500 civarında füze olduğunu belirtiyor. Bu füzelerin menzili genel olarak 100 ile 200 kilometre arasında değişiyor. Ancak sadece İran'ın elindeki karadan karaya atılan füze sayısının altı bin olduğu ve kimi füzelerinin menzilinin 2000 bin kilometreye ulaştığı düşünülürse Türkiye'nin füze üretimi konusunda daha kat edeceği yol var. Fakat gene de Türkiye'nin füze teknolojisinde ilerlemeye başlamasının gelecek açısından önemli olduğu kaydediliyor.
TÜRKİYE'NİN ELİNDEKİ FÜZELER Yıldırım: Çin teknolojisi kullanılarak üretilen Yıldırım füzelerinin menzili 250 kilometreye ulaşabiliyor. 2002'de  gizlilik içinde üretimine başlanan Yıldırım füzeleri bir iki yıldan beri kamuoyu önüne çıkarılıyor. Jaguar: Gene Çin teknolojisiyle üretilen bu füzelerin menzili 150 kilometre civarında. Toros füzeleri: 1999 yılında TSK envanterine giren daha çok çok namlulu roketatarları andıran Torosların menzili 100 kilometreye  kadar çıkabiliyor. ATACMS: ABD'den satın alma yoluyla envantere giren füzelerin menzili 165 kilometreyi buluyor. KASIRGA:  Dört lançerli çok namlulu roketatardan oluşuyor. 150 kilogram ağırlığında savaş başlığı ile 100 kilometre ötedeki hedefi vurabiliyor

Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın