Birgo

MRT
06
YÖNETİMİN ATANMASI VE DEVRİ

 

YÖNETİCİNİN ATANMASI

 

-8 ve daha fazla bağımsız bölüme sahip ana gayrimenkullerde yönetici seçimi zorunludur.(KMK 34/2)

-Kat mâlikleri kendi aralarından ya da dışarıdan seçecekleri bir kimseye ya da kurula bu görevi verebilirler.(KMK 34/1)

-Yönetici seçimi için kat mâliklerinin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğu, yani yarıdan 1 fazla oy şarttır. (KMK 34/4)

-Yönetici Kat Mâlikleri Kurululunun yıllık toplantısında atanır. (KMK 34/5)

-Atama 1 yıl için yapılır.

-Atama işlemi her yıl yenilenir.

-Eski yönetici tekrar atanabilir.

-Kat Mâlikleri Kurulunun kararı tek başına yeterli değildir. Yönetici seçilen kişinin de bunu kabul etmesi gerekir. Anlaşma sağlanamaz ise ilgili Sulh Hukuk Mahkemesine başvurup yönetici atanması talep edilebilir.

 

-Yöneticinin adı soyadı ile iş ve ev adresi anagayrimenkulün giriş kapısında veya görülebilecek bir yere çerçeve içinde asılması zorunludur.(KMK 34/9). Yapılmadığı takdirde 5711 sayılı yasanın 18. maddesi ile getirilen değişiklikle, başvuru halinde 50 TL'den 250 TL'ye kadar idari para cezası uygulanır.

 

YÖNETİM DEVİR İŞLEMLERİ

 

-Kat Malikleri Kurulu (Genel Kurulunuz) toplanır. Toplantı; hem sayı, hem de arsa payı bakımından kat maliklerinin yarıdan fazlasının katılımı ile gerçekleşir.

- Site/Apartman yönetiminin PRESTİJ PROFESYONEL APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLİĞİ firmasına devredilmesi yönünde karar alır.

- Toplantıda bir veya iki kişi denetici seçilir. (Denetçi olabilmek için kat maliki olmak gerekir.). Bu kişi veya kişiler aynı zamanda Site/Apartman adına PRESTİJ PROFESYONEL APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLİĞİ firması ile sözleşme imzalar ve bina temsilcisi olarak Firmamız ile ilişkileri de yürütür.

-Site/Apartmana ait bir banka hesabı varsa, bunun kullanımı için yetki verilir (bankaya talimat verilir) veya PRESTİJ PROFESYONEL APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLİĞİ firmasının Site/Apartman adına hesap açtırmasına ve bu hesapları kullanabilmesine yetki verilir.


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın