Birgo

EKM
29
inebolum tarihe mal olmuş ilçem

İnebolu, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

(İnebolu sayfasından yönlendirildi) Git ve: kullan, ara image Bu sayfanın Vikipedi standartlarına ulaşabilmesi için
düzenlenmesi gerekmektedir.
Bu madde Eylül 2007 tarihinden beri etiketli olarak durmaktadır. image

İnebolu, Kastamonu ilinin bir ilçesidir.

İnebolu
(Kastamonu) image image Amblemi Yeri image İnebolu'nun Kastamonu İlindeki Yeri Kordinatı 41°58′29″N, 33°45′39″E İdari Yapı: ilçe Bağlı: il Kastamonu (il) Belediye başkanı: İdris Güleç www: http://www.inebolu.bel.tr/,http://www.idrisgulec.com/ mahalleleri A.Hatıpbağı Mah., Avara Mah., Boyran Mah., Camikebir Mah., Cünürye Mah., Karaca Mah., Karadeniz Mah., Kızılkara Mah., Y.Hatıpbağı Mah., Yenimahalle Mah. Özellikleri Alanı     Toplam 599 km² Nüfus     (3 Kasım 2000) 26.780   Çevre 17.302   Merkez 9.478   Göç dolayısıyla nüfus artışı azdır. Nüfus Kayıtlarına göre toplam nüfus 181.797 'dir. Web sitesi:http://www.inebolu.gov.tr/ Alan kodu: 366 Posta kodu: 37500 Plaka kodu: 37

Konu başlıkları

[gizle] //

İdari Yapı [değiştir]

image image Genel Görünüm-1(Ekim 2006)

Kaymakamlık [değiştir]

İlhan KARAKOYUN'UN 1 yıllık yurt dışı eğitimi nedeniyle İnebolu kaymakamlığını Kırıkkale kaymakam adayı Tuğba KOŞAL vekaleten yürütmektedir.

Belediye [değiştir]

İnebolu Belediye Başkanı: İdris Güleç

 • AKP Belediye Meclis Üyeleri:
Mehmet Şevki UZUN, Mustafa Sıtkı FAKAZLI, Ahmet UYSAL, EKREM CAKILCI, Muzaffer KABA, Adil GÜLTEKİN, Mehmet Ali YURTSEVER, Mustafa YILMAZ
 • DYP Belediye Meclis Üyeleri:
Erdoğan SEYMENOĞLU

Köyler [değiştir]

İnebolu'ya bağlı 81 köy bulunmaktadır.

Tarih [değiştir]

Osman Nuri Bey tarafından 25 Kasım 1919 da İnebolu Müdafaai Hukuk kuruldu. Yönetime Müftü Ahmet Efendi seçildi.

İnebolu'dan Zeki Bey Sivas Kongresinde Kastamonu'yu temsil etdi. 10 Aralık 1920 İnebolu'da Esliha ve Cephane Komisyonu ve Menzil. Nokta Komutanlığı kuruldu ve başına Erzincan Küçük Zabit seçildi. Kurtuluş Savaşı için, sıralamayla bitmeyen birçok isimler el ele verdi.

İstiklal Harbi (Türk Kurtuluş Savaşı)'nde İnebolu [değiştir]

Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası [değiştir]

image image İnebolu'ya verilen İstiklal Madalyası

İnebolu kayıkçılarının gayret ve başarıları 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla Beyaz Şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

İnebolu'nun Kurtuluş Savaşındaki en önemli tarihlerinden biri ve isimleri: Mustafa Salim, Mustafa Nuri, Asker Mustafa, Cebeci Sabri, Mustafa Fehmi, Bunlar İnebolu Gençler Mahfeli kurdular.

Şehit Şerife Bacı [değiştir]

Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgeliyor.

Şapka ve Kıyafet Devrimi [değiştir]

Atatürk 23 Ağustos 1925'de Kastamonu'ya gelmiştir. Burada İnebolu heyetini kabul etmiş ve yapılan davet üzerine 25 Ağustos 1925 Salı günü saat 11.00'de Kastamonu'dan İnebolu'ya hareket etmiştir.

image VikiKaynak'ta
İnebolu, Kastamonu ile ilgili metin bulunmaktadır.

27 Ağustos 1925 Perşembe günü İnebolu Türk Ocağı'nda tarihi Şapka Nutku'nu söylemiştir. İlçemizin Şeref ve Kahramanlık Günü olan 9 Haziran her yıl büyük bir coşkuyla kutlanılmakta, ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önce İstiklal Madalyası ve Beratı ile taltif ettiği kayıkla kağnının mucizeler yarattığı beldemiz İnebolu'ya 1 gün için gelip, 3 gün onurlandırdığı şapka ve Kıyafet Devrimi'nin ilk Nutkunu söylediği Bu Serpuşun İsmine Şapka Denir" dediği 25-28 Ağustos tarihler arasında her yıl törenler yapılmaktadır.

Coğrafya [değiştir]

image image Genel Görünüm-2(Ekim 2006)

Konum [değiştir]

İnebolu Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Anadolu Yarımadası’nın kuzeyinden geçen 42 derece kuzey paraleli ile 34 derece doğu meridyeninin kesiştiği noktanın yaklaşık 25 km. batısındadır. 89 km. güneyinde yer alan Kastamonu’nun kıyı şeridindeki şirin bir ilçesidir. Kuzeyden Karadeniz’le çevrili olan ilçemiz doğuda Abana ve Bozkurt, batıda Cide, güneyde ise Devrekâni, Küre ve Azdavay ilçelerine komşudur. Batı Karadeniz bölümünün hemen kıyı gerisinden itibaren yükselen, kıyıya paralel uzanan İsfendiyar(Küre) genç kıvrım dağlarının kuzey eteklerinde yer alan ilçe, batıda Terme Çayı’na kadar sokulmaktadır. 599 km.2’lik alan sahip olan İnebolu’nun kıyıdan 14-18 km. kadar içerilerine sokulan güney sınırı Zarbana Çayı’nın ikiye ayrıldığı kısmın biraz kuzeyinde Karadeniz’e yaklaşmaktadır. İnebolu Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır.

İklim [değiştir]

Bölge genel olarak Tipik Karadeniz iklimine sahiptir. Fakat özellikle bahar aylarında meydana gelen sisle Karadeniz Bölgesi tipik ikliminden biraz farklılıklar göstermektedir. Kışları; ılık ve yağışlı, yaz ayları; sıcak fakat kurak değildir. Nispi nem seviyesi hem mevsim yüksek olan ılıman bir iklime sahiptir. İnebolu’nun uzun yıllar (1960-2005) değerlerine bakıldığında; sıcaklık ortalaması: 13,1 derecedir. Ekstrem Sıcaklık Değerlerine bakıldığında; En Yüksek Sıcaklık 1977 Yılı Ağustos Ayında 35.8 derece, En Düşük Sıcaklık ise 1985 yılı Şubat ayında -9.2 derece olmuştur. İlçemiz yıllık ortalama 1000mm. civarında yağış almaktadır. Genelde İlçe Merkezine yağmur yağışı düşmesine rağmen biraz yukarılara doğru çıkıldıkça kar yağışı oranı artarak devam etmektedir. İlçeye kar düşse de genelde erimesi birkaç günü geçmemektedir. İlçemize en çok kar yağışı 1985 yılında 146 cm. yağmıştır. Bir sene içerisinde yağışlı gün sayısı 140 gündür. En çok yağış Aralık-Mart ayları arasında olmaktadır. Yağışlar genelde normal ve sağanak şeklinde yağışlardır. İlçemizde yılda ortalama 21 gün sis, 3 gün kırağı görülmekte, sıcaklığın (-) ye düştüğü gün sayısı ile 19 gün olarak tespit edilmiştir. Hakim rüzgar yönü SSW (Güney-Güney Batı) yönüdür. Deniz Suyu Sıcaklığı Ortalaması; 13,8 derecedir.

Bitki Örtüsü [değiştir]

Yüksek sıcaklık frekanslarının düşük ve okyanussal hüküm sürdüğü kıyı kesimlerde, 250-300m kadar sıcaklık istekleri, yüksek bazı maki elemanları ile Karadeniz’in daha nemcil türlerinin bir anda bulunduğu pesodoğmaki yaygındır. Daha gerideki platolar sahasında, yerini kestane ve meşe ormanlarına bırakır. Plato sahasından dağlık alanların kuzeyinde kayın ormanları, güneyinde meşeler daha yaygındır. Daha yukarılarda ise karaçam ormanları yaygındır.

Akarsular [değiştir]

Yüksek ve engebeli bir yapıya sahip olan ilçe arazisine yerleşmiş bulunan akarsular, sularını denizlere gönderebilmek için üzerinde yer aldığı yataklarını, derin bir şekilde kazmışlardır. İsfendiyar Dağları’nın denize bakan yamaçlarından doğarak denize ulaşan çaylardan ibaret olan ilçe akarsuları içinde, önemli bir akarsu mevcuttur. İki çay adı verilen bu akarsuyun rejimi düzensizdir ve ilçeyi ikiye ayırır diğerleri ise şunlardır: Özlüce Çayı, Kızılkara Çayı, Manastır Çayı, Adıyaman Çayı, Gemiciler Çayı. Belirtilen çaylar da rejimi düzensiz akarsulara dâhildir. İlçe çevresinde, yükseklikleri 400m. ile 1200 m.arası değişen tepeler mevcuttur. İlçenin yer aldığı vadinin, ağız kısmının doğu ve batı bölümlerinde yer alan tepelerden, güneydoğuda yer alan Geriş Tepesi 495m. güneybatıda yer alan İslam Tepesi 589m. yüksekliğe sahiptir. Diğer tepeler ise; doğuda Darıca Tepesi, batıda Abaş Tepesi, daha batıda Kaleştiren Tepesi, doğuda Manastır Tepesi, güney batıda Çuha Tepesi, güneydoğuda Yukarı Vozu tepesidir.

Ekonomi [değiştir]

Balıkçılık [değiştir]

Tarım [değiştir]

inebolu köylerinin genel geçim kaynağıdır

Hayvancılık [değiştir]

İnebolu Limanı [değiştir]

İnebolu Limanı'nın yapımına 1882 yılında başlanmıştır. Bugüne kadar 3 Osmanlı padişahı, 58 Cumhuriyet hükümeti eskiten İnebolu Limanı inşaatı 6.Temmuz.2007'de tamamlanarak, açılmıştır ve apdulhamit zamanından kalmadır

İnebolu Feneri [değiştir]

İnebolu'da denize bakan yamaçta kurulmuş bir deniz feneri vardır.

Teleferik [değiştir]

Küre'de çıkarılan bakır madeni İnebolu Limanı'ndan gemilerle taşınmaktadır. Madenin Küre'den limana nakli için ETİ Bakır AŞ tarafından Alman PWAŞ firmasına 5 milyon dolara yaptırılmıştır(1984-1988). Her bir kovasında 1.5 ton maden taşıyabilen 280 kova bulunmaktadır. 1988 yılında hizmete giren teleferik 1 yıl çalıştırılmış, işletmeci firma tarafından elektrik maliyetlerinin yüksek bulunması, verimsizlik gibi sebepler gösterilerek devre dışı bırakılmıştır. O zamanlarda bu kararın alınmasında bu hatta maden taşıyan kamyoncuların da baskısı etkili olmuştur. ETİ Bakır AŞ özlelliştirildikten sonra da verimsiz bulunmuştur. Şu anda kullanılamaz haldedir ve ETİ Bakır AŞ tarafından sökülmesi planlanmaktadır.

Kültür [değiştir]

İnebolu Evleri [değiştir]

image image İnebolu Evleri-1 image image İnebolu Evleri-2 image image İnebolu Evleri-3 image image İnebolu Evleri-6

Türkü [değiştir]

image VikiKaynak'ta
İnebolu, Kastamonu ile ilgili metin bulunmaktadır.
 • Birini De Yavrum Birini
 • Çayırda Buldum Seni
 • Çifte Çıkar Martinimin Dumanı
 • Elma Attım Nar Geldi
 • Gıydıvanın Kızları
 • Hep Beraber Başlayalım
 • İndim Dere Beklerim
 • Pınar Başı Burma Burma

Folklor [değiştir]

image image Heyamola Ekibi

*Yöresel Giysiler

Düzenleyiniz..

 • Heyamola
 • Kaşık Oyunu
 • Köçek

 

Yemek [değiştir]

 • İnebolu Pidesi
 • İnebolu Kestanesi
 • Sabah güveci
 • Kulak makarnası

Kulak makarnası içine et konularak katlanmış yufkanın haşlanmasıyla yapılır.

 • Kızılcık tarhanası

Olgun kızılcıkların unla hamur yapılıp kurutulmasıyla hazırlanan çorba malzemesine kızılcık tarhanası denir. Bu tarhanadan yapılan çorba kızılcık çorbasıdır.

 • Halaşka

Hamurdan yapılan etli yemek .Çeşitli bölgelerde mantı olarak bilinmektedir.Muska şeklinde hazırlanan hamur haşlanır ve üzerine tereyağ gezdirilerek ya da yoğurt ve biberli sos eklenerek servis edilir...

Eğitim [değiştir]

İnebolu'da bulunan eğitim kurumları şunlardır:

Yüksek Öğretim Okulları Orta Öğretim Okulları
 • Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi[1]
 • İnebolu İmam Hatip Lisesi[2]
 • İnebolu Kız Meslek Lisesi
 • İnebolu Lisesi [3]
 • İnebolu Sağlık Meslek Lisesi
 • Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi[4]
İlköğretim Okulları
 • İnebolu Atatürk İlköğretim Okulu[5]
 • İnebolu İsmetpaşa İlköğretim Okulu
 • Azize Ana Yatılı İlköğretim Bölge Okulu[6]
 • Mehmet İnce İlköğretim Okulu[7]
 • Özlüce İlköğretim Okulu[8]
 

Spor [değiştir]

Futbol [değiştir]

İneboluspor İnebolu'nun futbol takımıdır. 1960'lardaki Doğanspor ve Güneşspor rekabeti sonrasında iki takımın birleşmesiyle kurulmuş ve 1970'li yıllarda Kastamonu Amatör Liginde defalarca şampiyon olmuştur. İneboluda 2.spor kulübümüz İnebolu Gençlik ve Spor Kulübü adı altında 2007 yılında kuruldu.İnebolu Gençlik ve Spor Kulübünde Halkoyunları,Futbol,Taekwondo,Masa Tenisi branşla bulunmaktadır.Bu branşlarda 400 sporcu boş vakitlerini değerlendirmektedir.,Kulübün internet adresiwww.inebolugsk.com dur.

İneboluspor son yıllarda eski başarısını yakalayamamıştır. İnebolu'da çim zemini olan bir stadyum bulunmaktadır.

Özlüce'de (Zarbana) her yıl amatör futbol turnuvaları düzenlenmektedir.

Voleybol [değiştir]

inebolu voleybola büyük önem vermektedir.özellikle inebolu okullarının en önem verdiği spor dallarından biridir.

Basketbol [değiştir]

Tenis [değiştir]

İnebolu ayrıca tenise önem vermektedir .inebolunun en başarılı olduğu spor dalıdır. İnebolu sağlık meslek lisesi 6 yıl üst üste , Davut YILMAZER`in direktörlüğünde sağlık meslek liseleri arası türkiye şampiyonu olmuştur. Bu okul SAĞLIK MESLEK LİSELERİ arasında bir ilk`i gerçekleştirmiştir.

Ekip aşağıdaki kadro ile 2003 Türkiye şampiyonu olmuştur.

Davut YILMAZER (DİREKTÖR), Ümit Mesut TEKİN (KAPTAN), Emrah AKSAKAL(OYUNCU), Mehmet YILMAZ(OYUNCU), Kerem Can GÜL(OYUNCU)

Turizm [değiştir]

image image Genel Görünüm-3(Ekim 2006)

İnebolu, son yıllarda ilgi çekmeye başlayan turistik yerlerdendir. Denizin yanında özellikle doğal güzelliği, yemyeşil tepeleri hayranlık uyandırmaktadır. 2 adet plajın yanısıra Cide ve Abana yolları güzergahında birçok güzel koylardan plaj olarak yararlanılmaktadır. Özellikle Özlüce köyü sahillerinin güzel kumsallar çadır ve karavan turizmi için çok elverişlidir.

 • Tarihi İnebolu Evleri
 • 9 Haziran Etkinlikleri

Ulaşım [değiştir]

İlçenin Kastamonu, Ankara, İstanbul ile komşu ilçeleri arasında hergün muntazam otobüs ve minibüs seferleri çok sayıda otobüs firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Basın [değiştir]

İnebolu'da çeşitli gazeteler yayınlanmıştır. Daha önce İnebolu ve Hakkın Sesi gazeteleri yayınlanmıştır. Şu anda Yeni İnebolu Gazetesi yayınlanmaktadır.

İneboludan Fotoğraflar [değiştir]

image image Genel Görünüm-4(Ekim 2006) image

Boyranaltı

 

image

Boyranaltı'ndan Gün Batımı

 

image

Liman Yolu

 

image

Boyranalti Yolu

 

image

Inebolu'da Güneşin Batışı

 

image

Inebolu'da Kış

 

image

Park

 

image

Karlı Yol

 


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın