Birgo

AĞU
19
SAVAŞ HELİKOPTERLERİ

*********************************
Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir uçaktır.

Uçuş prensibi
Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve havada sabit olarak tutunabilirler. Helikopter ve uçakların uçma prensipleri aslında aynıdır. Uçaklarda TUTUNMA kuvveti elde edebilmek için uçak hava içinde hareket ettirilir. Ancak kanat, uçak gövdesine bağlı olduğu için sabit bir yapıdadır. Fakat helikopterlerde kanat sabit değil, hareketlidir. Yani helikopterlerde TAŞIMA kuvveti elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır.

Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir. Pervane palinin profili uçak kanadının profili ile aynıdır. Helikopterin motoru palleri döndürür. Paller hava içinde hareket ettikleri için üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise, yüksek basınç oluşur. Bu basınç farkı TAŞIMA kuvvetini meydana getirir. Pallerin devir sayısının ve hücum açısının (pallerin havayı karşılama açısı) artması ile bu TAŞIMA kuvvetinin büyüklüğü de artar. Tersi bir durumda ise azalır. Taşıma kuvveti helikopterin ağırlığına eşit olduğunda helikopter havada sabit olarak tutunur. Büyük olduğunda dikey olarak yükselir. Daha az olduğunda ise, dikey olarak alçalır.

Pervanenin dönme düzlemi eğildiğinde, yani pervanenin oluşturduğu TAŞIMA kuvvetinin yönü değiştirildiğinde, helikopter ileri - geri ve sağa - sola doğru hareket eder. Böylece helikopterin hava içinde hareket etmesi sağlanır. Pervane sürekli döndüğü için (gövde üzerinde yarattığı moment nedeniyle) helikopterin gövdesini de döndürmeye çalışır. Bunu engellemek için helikopterin kuyruğunda daha küçük olan bir pervane daha kullanılır. Kuyruktaki pervane gövde üzerindeki dönme momentini sönümler. Ayrıca sönümleme miktarı değiştirilerek gövdenin dönüşüde sağlanabilir

umarım beğeneceğiniz bir çalışma olmuştur.


AH-1 Kobra Taşıdığı füzelerden birini hedefe fırlatırken

image

AH-1 Kobra, Bell Helicopter Textron (Bell Helikopter Firması) tarafından üretilen başta ABD, Güney Kore, İsrail, İran, Japonya, Pakistan, Tayvan ve Türkiye olmak üzere birçok ordu tarafından kullanılan saldırı helikopteri. Türünün öncülerindendir ve geliştirilmiş modelleri bugün dünyanın birçok ordusu tarafından hâlâ kullanılmaktadır. Yüksek performans ve ateş gücünü küçük bir gövdeye sığdırmış nadir savaş helikopterlerindendir.

ABD, Vietnam Savaşı'nı kazanmanın yolunun helikopterlerden geçtiğini düşünerek taşıma amaçlı modeller üretmeye karar verdi. Bu amaçla, sivil benzerleri gözönüne alınarak bazı taşıma helikopterleri yapıldı. Ancak bu ilk örnekler, kapıya monte edilen makineli tüfekler dışında çok savunmasızdı. Acil bir durum olduğunda Jet uçakları helikopterlerin yardımına gidebiliyordu fakat çoğu zaman bu yeterli değildi. Ayrıca jet motorlu uçakların helikopterler gibi yavaş uçan araçlarla birlikte hareket ederek onlara refakat etmesi çok zordu.

Bell firması 1950'den beri helikopter üretiyordu, ürettikleri UH-1 ABD Ordusu'nda geniş çaplı olarak kullanılıyordu. Tasarlanan yeni savaş helikopteri ise küçük, hafif, yüksek performanslı ve ince gövdeli olmalıydı. Gövdenin ince tutulması helikopterin ateş yeme şansını azaltacaktı.

Vietnam Savaşı'nın uzamasıyla birlikte daha çok helikoptere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bu savaşta kullanılması düşünülen Lockheed firmasının Ah-56 Cheyene helikopterinin eksikleri vardı ve çok hantaldı. Bunun üzerine AH-1'lerin kullanılmasına karar verildi. Kısa süre sonra AH-1'ler vazgeçilmez olduklarını kanıtladılar. O zamanki AH-1'lerin ateş gücü; burnun altındaki 20 mm.'lik üç namlulu otomatik top, TOW Anti-tank füzeleri ve Hydra roketlerinden oluşuyordu.

AH-64 Apache'lerin gelmesiyle ABD ordusu elindeki AH-1'lerin neredeyse tamamını Apache'lerle değiştirmiştir. Şu anda sadece Amerikan Hava Süvari Taburu AH-1 kullanmaktadır. Diğer AH-1 ve UH-1'ler Ulusal Muhafız'lara tahsis edilmiştir. AH-1'lerin tasfiye edilmesi askerler tarafından pek iyi karşılanmamıştır. Daha geniş elektronik donanıma sahip olsa da AH-64, AH-1'lerin hızına ve manevra kabiliyetine sahip değildi. Bu yüzden Amerikan Deniz Piyadeleri ilerde AH-1W Super Cobra helikopterlerini kullanmayı düşünmektedir.

Super Cobra, normal AH-1'den daha kuvvetli motora ve daha yeni elektronik ekipmana sahiptir. Ayrıca Super Cobra'lara AIM-9 Sidewinder (Saydvayndır) havadan havaya füzeleri ve HELLFIRE(Helfayr) füzeleri monte edilebilir.

ABD Ordusu tarafından 1968'de Vietnam Savaşı'ndaki Tet saldırısında kullanılan AH-1 Kobra, 1983 yılındakiGrenada işgali sırasında da Deniz Piyadeleri'ni desteklemekle görevlendirildiler.

İran-Irak Savaşı'nda Irak ordusuna ait 6 adet Mi-24 İran AH-1J'ler tarafından düşürüldü. Buna karşılık Irak Mi-24'leri 10 adet AH-1J'yi düşürmeyi başarmıştır.

Çöl Fırtınası Operasyonu'nda Amerikan Deniz Piyadelerine ait 78 adet AH-1 Cobra ve Sea Cobra 1.273 sorti yapmış ve hiç kayıp vermemiştir.

İsrail geçmişte bu helikopterleri Suriye'ye ait tankları yok etmekte de kullanmıştır. Bunların arasında modern T-72 Sovyet tankları da vardır.

Türkiye uzunca bir süredir AH-1'leri PKK'ya karşı düzenlenen operasyonlarda kullanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, PKK ile mücadelede ihtiyaç duyulması dolayısıyla alınmaya başlanmıştır. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 41¹ adet AH-1 Kobra helikopteri vardır.

Teknik Veriler
Ağırlık yüksüz → 3.294 kg (? lb), yüklü → ? kg
Uzunluk 16,26 m (? ft)
Genişlik kanatlarla → 13,41 m , kanatsız → ?
Yükseklik 4,17 m (? ft)
Mürettebat 2; pilot, silahçı (aynı zaman yardımcı pilot)
Motor 2× General Electric 2 × 1.690 BG T-700-GE-401 türbinli motor
Hız 281 km/s, ? mil/s
En Yüksek Kalkış Ağırlığı 4.535 kg (10.000 lb)
Menzil 590 km, ? mil
Hizmet Tavanı 4.720 m , ? ft
Birincil Silah M197 20 mm'lik otomatik top
Güdümlü Füzeler TOW, AIM-9
Roketler 12
Elektronik Donanımlar AHB Bigisayar donanımı
Güç/Ağırlık Oranı 980 kg

Kamov Ka-50 Black Shark

image

Ka-50, Rus Kamov firması tarafından rus ordusu için üretilmiş bir saldırı helikopteridir.Üretimine 1995 yılında başlanan Ka-50 helikopterleri sahip oldukları üstün saldırı gücünden dolayı Black Shark yani "siyah köpekbalığı" adını almıştır.

* Dünyanın ilk tek kişilik saldırı helikopteridir
* Dünyanın ilk çift pervaneli helikopteridir
* Lazer güdümlü VIKhR anti-tank füzesi taşıyabilir. (10 km atış menzilli)
* Maximum hızı 350 km/saatır.
* 1x 30 mm Shipunov 2A42 makinalı topu taşır
* 16 adet farklı özelliklerde havadan havaya yada havadan karaya füze taşıyabilir.

Apache Askeri Saldırı helikopteri

image
AH-64D Apache Longbow, Sovyetler Birliği'nin büyük zırhlı birliklerinin engellenmesi düşüncesi doğrultusunda, ABD'nin tanklara karşı taarruz kabiliyetli bir helikopter gereksinimini karşılamaya yönelik olarak, 1980'li yıllarda göreve girdi.

Bu helikopterin tasarımında göz önünde bulundurulan ana unsurlar, düşman zırhlı birlikleri üzerinde uçabilecek derecede zırh korumasının olması, ağır silâh donanımı ve yüksek manevra kabiliyetidir. Apache'nin tasarım kavramının temeli hava süvari birliklerine tanklara karşı doğrudan taarruz yapabilecek kabiliyet sunmaktır. Bu doğrultuda "tanklara karşı tank" olan muharebe düşüncesi, "tanklara karşı helikopter" olarak yeniden şekillenmiştir.

Irak Savaşı'ndan elde edilen verilere göre; helikopter, tanka karşı doğrudan taarruz için yeterli bir sistem değildir. Gövdesi 23 mm'lik mühimmata dayanıklı Apache, yine de ölümcül yaralar alabiliyor. Motor ve rotor kısımları vurulma ihtimallerine karşı tasarlanmış ve vurulduktan sonra da çalışabilir şekilde geliştirilmiş olsa da bu düşüncenin gerçek muharebe ortamında uygulamasının olmadığı görüldü. 1990'ların başından bu yana düzenlenen Körfez ve Kosova harekâtlarında ABD Ordusu'nun en çok şikayet ettiği silah sistemi Apache'dir. Bu şikayetlerin giderilmesi amacıyla A modelinden sonra geliştirilen D ya da Longbow Apache modeli maliyet artışlarını beraberinde getirse de aralarında komşumuzun Yunanistan'ın da bulunduğu birçok ülke tarafından envantere dahil edilmiştir.

Teknik Veriler [değiştir]Üretici Firma: Boeing
Üretici Ülke: ABD
Mürettebat: 2
Azami Hız: 378 km/s
Azami Menzil: 611 km (ek yakıt tankları ile) 1804 km
Azami İrtifa: 6250 m
Azami Hover İrtifası: 4633 m
Uzunluk: 17,6 m
Rotor Çapı: 14,63 m
Yüksekliği: 3,83 m
Motor: 2XGeneral Electric T700-GE-700 turboshaft. Herbiri 1536 beygir
Silah Sistemleri: 30 mm top, 16xHellfire tanksavar füzeleri, 4xStinger ya da Strastreak havadan havaya füzeleri ya da 75 mm zuni roket podu.Gece aydınlatma sistemi

Rus Yapımı Mi-24P Hind-F

image

Mi-24P Hind-F Rus helikopter şirketi Mil tarafından 1974 yılında üretilmeye başlanılan bir saldırı helikopteridir.Pilot kabininde 3 ve yolcu bölümünde 8 olmak üzere toplam 11 yolcu kapasitesine sahip olan bu helikopter dünyada bir çok ordu tarafından kullanılmaktadır.

Özellikleri:
Mazimum Hız: 335 km/saat
Max. Uçuş Menzili: 450 km
Çıkabileceği Max. yükseklik: 4,500 m
Taşıdığı silahlar:
12.7 mm YaKB-12.7 Yakushev-Borzov makinalı silah
1,500 kg bomba
4 adet anti tank füzesi (AT-2 Swatter veya AT-6 Spiral)
4 adet S-5 tipi havadan havaya Roket
2× 23 mm çift otomatik silah

Chinook (Nakliye görevi)

image

RAH-66 Comanche İlginç bir dizayna sahip

image

CHC Sikorsky S-76

image

SA 360 Arama Kurtarma helikopteri

image

SA 360 Deniz Kuvvetleri Kurtarma helikopteri

image

Gün batımı ve Apache'ler

image


UH-60 Blackhawk (Karaşahin) askerleri indiriyor

image

UH-60 Blackhawk
------------------------------------------------
Uh-60 Karaşahin, Sikorsky (Sikorski) firması tarafından üretilen askeri taşıma ve saldırı helikopteridir. Kara Şahin (Black Hawk) adıyla bilinir.

Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Bahreyn, Brezilya, Bruney, Çin, Kolombiya, Mısır, İsrail, Japonya, Malezya, Meksika, Fas, Filipinler, Suudi Arabistan, Güney Kore, Tayland, ve Türkiye tarafından kullanılmaktadır.

UH-60 Kara Şahinler birçok görevde kullanılır. 11 tam teçhizatlı askeri veya 1.170 kg yükü taşıyabilir. Ayrıca halatla 4.050 kg yükü çekebilir. Kara Şahinler yangın söndürme, kurtarma ve ambulans olarak kullanılabilir.

Genel Özellikler
Görevi Taşıma
Mürettebat 2,3 veya 4 (pilot, yardımcı pilot ve makinalı tüfekçiler)
İlk Uçuş ?
Hizmete Giriş Tarihi ?
Üretici Sikorsky Aircraft Corporation
Boyutlar
Uzunluk 64 ft 10 in 19,76 m
Yükseklik 16 ft 10 in 5,13 m
Kanat Genişliği ?? ft ?? m
Ağırlıklar
Boşken 10,624 lb 4,819 kg
Yüklüyken 16,260 lb 7,375 kg
En Yüksek Kalkış Ağırlığı 20,250 lb 9,185 kg
Kapasite 11 Tam Asker
Motor Gücü
Motorlar İki tane General Electric T700-700 serbest-türbin turboşaftlı
Güç 1,560 bg 1,163 kW
Performansı
En Yüksek Hız 184 mph 296 km/s
Muharebede Uçuş Menzili 368 mil 592 km
Uçuş Menzili 1,380 mil 2,220 km
Çıkabildiği En Yüksek İrtifa ?? ft 5,790 m
Tırmanma oranı ? 213 m/dak
Elektronikler
Hava Elektronikleri
Silahlar
Makinalı Tüfek 7.62 mm'lik makinalı tüfek
Diğerleri VOLCANO mayın temizleme silahı

Tamamen silah ve füzelerle yüklenmiş bi Apache

image

AH-64D Apache Longbow, Sovyetler Birliği'nin büyük zırhlı birliklerinin engellenmesi düşüncesi doğrultusunda, ABD'nin tanklara karşı taarruz kabiliyetli bir helikopter gereksinimini karşılamaya yönelik olarak, 1980'li yıllarda göreve girdi.

Bu helikopterin tasarımında göz önünde bulundurulan ana unsurlar, düşman zırhlı birlikleri üzerinde uçabilecek derecede zırh korumasının olması, ağır silâh donanımı ve yüksek manevra kabiliyetidir. Apache'nin tasarım kavramının temeli hava süvari birliklerine tanklara karşı doğrudan taarruz yapabilecek kabiliyet sunmaktır. Bu doğrultuda "tanklara karşı tank" olan muharebe düşüncesi, "tanklara karşı helikopter" olarak yeniden şekillenmiştir.

Irak Savaşı'ndan elde edilen verilere göre; helikopter, tanka karşı doğrudan taarruz için yeterli bir sistem değildir. Gövdesi 23 mm'lik mühimmata dayanıklı Apache, yine de ölümcül yaralar alabiliyor. Motor ve rotor kısımları vurulma ihtimallerine karşı tasarlanmış ve vurulduktan sonra da çalışabilir şekilde geliştirilmiş olsa da bu düşüncenin gerçek muharebe ortamında uygulamasının olmadığı görüldü. 1990'ların başından bu yana düzenlenen Körfez ve Kosova harekâtlarında ABD Ordusu'nun en çok şikayet ettiği silah sistemi Apache'dir. Bu şikayetlerin giderilmesi amacıyla A modelinden sonra geliştirilen D ya da Longbow Apache modeli maliyet artışlarını beraberinde getirse de aralarında komşumuzun Yunanistan'ın da bulunduğu birçok ülke tarafından envantere dahil edilmiştir.

Teknik Veriler [değiştir]Üretici Firma: Boeing
Üretici Ülke: ABD
Mürettebat: 2
Azami Hız: 378 km/s
Azami Menzil: 611 km (ek yakıt tankları ile) 1804 km
Azami İrtifa: 6250 m
Azami Hover İrtifası: 4633 m
Uzunluk: 17,6 m
Rotor Çapı: 14,63 m
Yüksekliği: 3,83 m
Motor: 2XGeneral Electric T700-GE-700 turboshaft. Herbiri 1536 beygir
Silah Sistemleri: 30 mm top, 16xHellfire tanksavar füzeleri, 4xStinger ya da Strastreak havadan havaya füzeleri ya da 75 mm zuni roket podu.Gece aydınlatma sistemi


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın