Birgo

SBT
06
Üç Eksenli Basınç Deneyi (UU)

Kayma dayanımı lab. üç eksenli basınç deneyi yapılmadan önce işin % 50 kısmı numunenin hazırlanmasıdır. Geri kalan diğer yarısını cihazlar vasıtasıyla yaptığımız için numune hazırlanması sabit basınçların deney boyunca manometrelerden kontrolü (DSİ Lab. 100;200;300 ve 400 kPa) çevre basıncı önem arz etmektedir. Cihazın hızı 0.5 mm/ dakika olmalıdır. Yükleme halkası olarak yuvarlak kesitli içinde mikrometre okumalı cihazların olması eğer yazılım ile bilgisayara aktarmak istiyorsanız önem arz etmektedir.

Numuneler Tüp (Örselenmemiş) ve Çuvallar halinde (Örselenmiş) şekilde hazırlanmaktadır. Sondaj yoluyla numune alınacak ise dikkatli davranılmalı ve zeminin örselenmesine izin verilmemeli doğal halindeki rutubet ve sıkılık korunmalı. Hidrolik unitelerle tüpten çıkan numunelerde kesit alınırken homejen olmalarına dikkat edilmeli DSi Lab. yapılan deneyler göstermiştir ki e, n ve S değerleri tüp numuneler için uygun çıkmamamakta matematiksel olarak doygunluk yüzdesi 120 ve 100 arası değişen numuneler olabilmektedir. Bu yüzden numune hazırlama tekniklerinden bilinen değerlerden bilinmeyene gitmekte fayda vardır. Çünkü Sondaj ile yapılacak ve buz ile soğutulan numunelerde küp şeklinde alma deneyim ve belirsizlik getirdiği için akma düzlemlerinde % 100 doygunluk kabulu değerlerin gerçeğe yaklaşmasında rantabıl sonuçlar çıkaracaktır. (Köprü ayağı ve Kritik yüzeylerde)

Bir diğer numune hazırlanması sıkıştırılmış dolguların arazi şartlarına göre deneye hazırlanmasındadır. Burada diğer anlatılan konularda sıklıkla değinilmişti.

UU deneyinde ise numune hazırlandıktan sonra 3 veya 4 adet aynı numune üzerinde farklı çevre basınçlarında deneyler gerçekleştirilir. Burada ring katsayısı, deformasyondan okunan ve yük halkasındaki mikrometrelerdeki değerler basit hesaplamalar neticesinde mohr daireleri ve deformasyon gerilme diyagramını çizebilir. Yapılan deneylerde mohr dairelerinin teğetinin düzlemsel olması ve bütün çevre basınçlarından geçmesi deneyimizin ideal şartlarda gerçekleştirildiğinin kanıtıdır. 


 


Yorumlar alınıyor...
Arşiv
Anasayfa Birgo Nedir? Nasıl Birgo'larım? Kullanıcı Sözleşmesi Blog Yardım Bize Ulaşın